danas je 18.4.2024

Input:

Upravljanje energijom – zakonodavstvo, norme, sustavi i fondovi

26.10.2017, , Izvor: Verlag Dashöfer

Energetska Unija, dekarbonizacijaEnergetska Unija jedna je od najvažnijih EU strategija koja podrazumijeva zajedničku energetsku politiku u svim državama članicama, temeljenu na obnovljivim izvorima energije i energetskoj učinkovitosti. Njeno kvalitetno provođenje poboljšati će energetsku sigurnost i dostupnost, kao i korištenje tzv. čistije energije, a u konačnici i dekarbonizaciju društva.

 

Energetska Unija EU i zašto nam je potrebna?

Paket mjera za energetsku uniju EU"1" (u daljnjem tekstu Energetska Unija) predložen je još 2015. godine. Ciljevi Energetske Unije su: (i) energetska sigurnost, solidarnost i povjerenje, (ii) potpuno integrirano europsko energetsko tržište, (iii) energetska učinkovitost koja pridonosi ograničavanju potražnje, (iv) dekarbonizacija gospodarstva (vizija EU za Pariški globalni sporazum o klimatskim promjenama"2") i (v) istraživanje, inovacije i konkurentnost.

 

Podaci Europske Komisije govore u korist Energetske Unije: EU je najveći uvoznik energije u svijetu (uvozi 53% cjelokupne energije); na godišnjoj razini izdatak za uvoz energije iznosi oko 400 milijardi EUR; 75% stambenih prostora u EU energetski je neučinkovito; 94% prometa ovisi o naftnim proizvodima (od kojih se 90% uvozi); veleprodajne cijene električne energije veće su za 30%, a veleprodajne cijene plina za 100% u odnosu na SAD"3". Europska poduzeća koja se bave obnovljivom energijom imaju ukupni godišnji promet od 129 milijardi EUR i zapošljavaju više od