danas je 29.3.2024

Input:

Strategija Europske unije za bioraznolikost do 2030. godine

12.12.2022, , Izvor: Verlag Dashöfer

Navedeni člankom dajemo skraćeni prikaz Strategije Europske unije za bioraznolikost do 2030. godine koja je usvojena  Rezolucijom Europskog parlamenta od 9. lipnja 2021. godine.

Nova Strategija Europske unije za bioraznolikost do 2030. sveobuhvatan je, sustavan i ambiciozan dugoročni plan za zaštitu prirode i obnovu ekosustava koji čini okosnicu europskog zelenog plana i vodstva Europske unije u međunarodnom zalaganju za globalna javna dobra i ciljeve održivog razvoja.

Navedena Strategija donosi nove načine za djelotvorniju provedbu postojećih propisa, nove obveze, mjere, ciljeve i mehanizme upravljanja, a što je sve nužno za što skoriji oporavak europske bioraznolikosti.

Naime, planira se:

  • obuhvatiti najmanje 30 % europskog kopna i mora mrežom zaštićenih područja: proširiti postojeću mrežu Natura 2000, dopuniti je područjima zaštićenim u okviru nacionalnih programa i strogo zaštititi područja velike bioraznolikosti i važnosti za klimu
  • obnoviti narušene ekosustave EU-a i smanjiti pritisak na bioraznolikost– u strategiji se predlaže dugoročni plan EU-a za obnovu prirode sa sljedećim ciljevima: nakon procjene učinka izraditi prijedlog novog pravnog okvira za obnovu prirode s obvezujućim ciljevima za obnovu oštećenih ekosustava, uključujući one koji su najbogatiji ugljikom; poboljšati stanje očuvanosti ili postići pozitivan trend u najmanje 30 % zaštićenih staništa i vrsta u EU-u koji nisu u povoljnom stanju; vratiti slobodan tok najmanje 25 000 km rijeka; zaustaviti smanjivanje broja poljskih ptica i kukaca, posebno oprašivača; općenito smanjiti upotrebu i rizike od kemijskih pesticida, a upotrebu opasnijih pesticida smanjiti za 50 %; namijeniti najmanje 25 % poljoprivrednog zemljišta ekološkoj poljoprivredi i znatno povećati primjenu agroekoloških praksi; smanjiti gubitak hranjiva iz gnojiva za najmanje 50 %, a upotrebu gnojiva za najmanje 20 %; posaditi najmanje 3 milijarde stabala poštujući pritom sva ekološka načela i štiteći preostale prašume i stare šume; izbjeći usputni ulov zaštićenih vrsta ili ga smanjiti na razinu koja omogućuje potpuni oporavak vrsta i ne ugrožava njihovo stanje očuvanosti
  • omogućiti korjenite promjene: strategijom se pokreće novi proces za poboljšanje upravljanja bioraznolikošću kako bi države članice integrirale obveze iz strategije u nacionalne politike. Centar znanja o bioraznolikosti i partnerstvo za bioraznolikost poduprijet će bolju provedbu istraživanja i inovacija u području bioraznolikosti u Europi.

 

Važnost bioraznolikosti

Bioraznolikost, odnosno raznolikost života na Zemlji, uključujući biljke, životinje, gljive, mikroorganizme i staništa u kojima žive i ekosustavi koji se sastoje od živih bića nama su izvor hrane, materijala, lijekova, rekreacije, zdravlja i dobrobiti. Nadalje, oštećeni ekosustavi su osjetljiviji pa teže podnose nepogode i nove bolesti, time da nas uravnoteženi ekosustavi štite od nenadanih katastrofa, a kad ih održivo koristimo, često nude najbolja rješenja za izvanredne situacije.

 

Međutim, gubitak bioraznolikosti utječe na:

  • klimu