Otpadna električna i elektronička oprema (dalje: WEEE) definirana je Baselskom konvencijom kao električna ili elektronička oprema koja je otpad, uključujući sve komponente, podsklopove i potrošni materijal koji su dio opreme u trenutku kada oprema postane otpad. E-otpad je jedan od najbrže rastućih tokova otpada u svijetu.
Količina WEEE koja se stvara brzo raste zbog raširene upotrebe električne i elektroničke opreme u razvijenim zemljama i zemljama u razvoju. Količina WEEE proizvedene u Europskoj uniji procijenjena je na između 8,3 milijuna i 9,1 milijuna tona u 2005. godini. Procjene pokazuju da je u 2016. godini globalno proizvedeno 44,7 milijuna metričkih tona e-otpada. Procjena ukupne proizvodnje e-otpada u Europi u 2016. bila je 12,3 milijuna tona.
Trenutačno se WEEE izvozi u zemlje za koje je malo vjerojatno da posjeduju infrastrukturu i društvene sigurnosne mreže za sprječavanje štete ljudskom zdravlju i okolišu, zbog jeftinijeg izvoza, dostupnosti tržišta za sirovine ili postrojenja za recikliranje i lokaciju proizvođača električne i elektroničke opreme. Međutim, postoje i primjeri službenih postrojenja za recikliranje u zemljama u razvoju i gospodarstvima u tranziciji koja popravljaju, obnavljaju i recikliraju rabljenu opremu te električni i elektronički otpad na ekološki prihvatljiv način. Međutim, u nekim slučajevima prakse izvan takvih postrojenja, npr. nizvodno gospodarenje otpadom, ne predstavljaju ekološki prihvatljivo gospodarenje.
Kao rezultat EU Direktive o ograničenjima uporabe određenih opasnih tvari u električnoj i elektroničkoj opremi (RoHS Direktiva) i sličnog nacionalnog zakonodavstva drugdje, uporaba opasnih tvari u raznim vrstama električne i elektroničke opreme uvelike je smanjena ili eliminirana posljednjih godina. Međutim, određene vrste električnog i elektroničkog otpada i dalje sadrže opasne tvari (olovo, kadmij, živa, postojane organske onečišćujuće tvari (POPs), azbest i klorofluorougljikovodike (CFC)) koji predstavljaju rizik…